"12 SPRYTNYCH SPOSOBÓW JAK OCALIĆ NASZ ŚWIAT"


     "12 SPRYTNYCH SPOSOBÓW, JAK OCALIĆ                                      NASZ ŚWIAT"


           Mój pierwszy poradnik :) Podchodziłam do tej książki lekko sceptycznie, bo moim konikiem są thrillery psychologiczne, ale czasem trzeba zrobić coś innego, niepowtarzalnego. 
Mamy do czynienia z 12 sposobami, żeby ocalić nasz świat. Nie są to czynności wygórowane wręcz wieje tu prostotą. Czasami nie zdajemy sobie sprawę z tak błahych rzeczy, które mogą nam polepszyć nasz żywot. Wystarczy zacząć od siebie. 

1. SPOSÓB - Wyłączanie wszystkiego z kontaktów wraz z czujnikami. Zobaczcie w jaki zabawny sposób  jest to napisane:

"Kiedy pozostawiasz urządzenia , takie jak telewizory, kuchenki mikrofalowe, laptopy i ładowarki do telefonów, podłączone do gniazdka w trybie czuwania, to tak, jak gdyby w całym domu przebywała ciżba małych wampirów, wysysających i zużywających prąd oraz zwiększających twoje rachunki za elektryczność ogóle bez żadnego pożytku".

2. SPOSÓB - Podczas mycia zębów i nakładaniu pasty na szczoteczkę wyłączaj kran, by woda nie wylewała się do kanalizacji niepotrzebnie. Zasada stara jak świat, ale przyznać się kto ją stosuje...? Może dla zabawy dajcie sobie naczynie z miarką i zobaczcie ile wody marnujemy.

3. SPOSÓB - Zakupy ubrań do minimum, by zaoszczędzić wodę, energię i glebę oraz innych chemikaliów i zasobów. Zawsze odzież można podarować do lumpeksów i może ktoś inny da im nowe życie.

4. SPOSÓB - Żyj zdrowiej bez spalin, więcej ruchu. Maszeruj, biegaj, jeźdź na rowerze.

5. SPOSÓB - Papier jego nadużywanie na gryzmoły, nr telefonów, zapiski na osobnych kartkach może uda się zapisywać wszystko w bardziej rozsądny sposób...? Dzięki temu ratujemy drzewo, a może nawet cały las.

6. SPOSÓB - Spożywaj mniej produktów mięsnych, a więcej warzyw. Unikniemy hodowli z chemikaliami i 

7. SPOSÓB - Zamiast plastikowych butelek weź taką wielokrotnego użytku. Nie będziemy tonąć w plastiku.

8. SPOSÓB - Czy potrzebujesz rzeczy luksusowych...? Kolejny telewizor do pokoju, telefon. Kupując sprawdzaj przy tym wskaźniki efektywności energetycznej oraz czy posiadają certyfikat wskazujący, że materiały zużyte na jej wytwarzanie pochodzą ze źródeł nienaruszających równowagi ekologicznej.

9. SPOSÓB - Postaraj się aby w Twoim domu czy w pracy było więcej roślin doniczkowych. Dzięki temu świat wokół staje się bardziej zielony i zyskujemy świetne samopoczucie jak i oczyszczenie powietrza.

10. SPOSÓB - Zmień lub ogranicz środek transportu na urlopie w szczególności jeśli chodzi o loty samolotem, który zwiększa roczny ślad węglowy o 2% światowej emisji dwutlenku węgla.

11. SPOSÓB - Orientujesz się czy Twoje ubezpieczenie dba i finansuje równowagę ekologiczną...? Przecież możesz zmienić ubezpieczyciela i zobaczyć na jakich warunkach funkcjonuje np. Bank Ochrony Środowiska.

12. SPOSÓB - Prosty - nie śmieć, nie wyrzucaj petów na ziemię, oraz innych drobnych śmieci. Ucz dzieci odpowiedzialności za swoje czyny, każdy z nas chce, żeby nasza planeta była czysta i zadbana.


                      Bardzo podobały mi się ilustracje wykonane przez Pana Andrzeja, również sam tekst w książce jest poprowadzony w bardzo dowcipny sposób. Do tego poradnik podzielony jest na dwie części w każdym z rozdziałów. PIERWSZY - to co powinniśmy zrobić dla planety i podany przykład, a DRUGA część to jakie skutki ponosimy przez nasze decyzje i niewiedzę przez konkretny przedmiot. Porady prowadzone są przez ekspertów WWF (  Światowy Fundusz na rzecz Przyrody ).   

                    Trochę czytałam ten poradnik z przymrużeniem oka. Nie ze wszystkimi zasadami się zgadzam, inne wydają mi się nie do osiągnięcia, ale parę punktów jest możliwych. Więc może i WY znajdziecie coś dla siebie. Nie wymagam, żeby wypełnić wszystkie 12 sposoby. Wystarczy jeden, dwa, które wdrążymy w nasze życie i podzielimy się tym spostrzeżeniem z najbliższymi, ze znajomymi i może przez to działanie odniesiemy wspólny sukces...? To jak ocalimy razem świat...?   
"12 SPRYTNYCH SPOSOBÓW JAK OCALIĆ NASZ ŚWIAT" "12 SPRYTNYCH SPOSOBÓW JAK OCALIĆ NASZ ŚWIAT" Reviewed by CzytaDeLiczne on lutego 13, 2020 Rating: 5

Brak komentarzy