"W NIEWOLI CIENIA" MONIKA ANNA NEJMAN

"W NIEWOLI CIENIA" MONIKA ANNA NEJMAN


          Kto pamięta swoje lata z młodości...? A może jesteście jeszcze na tym etapie...? Szkolna tablica, odpytywanie, kartkówki, pierwsze miłostki, a także odrzucenie przez społeczność, klasę, bo jest się innym, nie ma się markowych ubrań. Tak się zaczyna przygoda z tą książką. Od błahych młodzieżowych spraw, problemów.

          Trójka przyjaciół podąża za nielubianą koleżanką z klasy, chcą podejrzeć co ukrywa Zosia. Czy ma jakąś tajemnicę...? Nikt z nich nie przypuszcza, że to spotkanie może przysporzyć im kłopotów. Dziwna księga zostaje przez nich otwarta - co powoduje przeniesienie do nieznanej krainy.

          Mamy do czynienia z chochlikami, elfami, nimfami, syrenami, gryfami. Wszystko opisane jest w barwny sposób, trafia do wyobraźni szczególnie młodego czytelnika, który zaczyna swoją przygodę z fantasy. Dodatkowym urozmaiceniem są wątki mitologiczne - poznajemy postacie mniej znane z mitów greckich, dzięki czemu uczeń może dodatkowo dowiedzieć się czegoś więcej do matury. Mimo wszystko książka nie przypomina typowej lektury, bo w tych różnych krainach dużo się dzieje, język jest prosty i szybko się czyta o przygodach głównych bohaterów.

         Muszą przejść przez gorący krater, labirynt Minotaura, krainę umarłych, mają bliskie spotkanie ze smokiem. Czy w chwilach słabości pokonają dzielące ich charaktery, warstwy społeczne i połączą swe siły by pokonać nieznanego wroga...? Czy przyjaźń przetrwa, albo zwiążą się nowe kontakty...?

        Bardzo urokliwa młodzieżowa książka przeznaczona raczej do młodszego pokolenia, starszy czytelnik też znajdzie coś dla siebie jak np. tęsknotę za latami szkolnymi, bo bardzo dobrze odzwierciedlony był tutaj ten aspekt. Były też momenty lęku o dalsze losy, ale i śmieszne sytuacje jak wizyta u chochlików i tworzenie wiersza "niby miłosnego" na listkach.

"Kiedy wchodzisz do komnaty, usychają wszystkie kwiaty. Daj mi oddech nieświeżości w czas przysięgi niewierności."

         Historie opisane były z polotem i duża wyobraźnią, jedynie jak dla mnie sprawy kryzysowe były za szybko rozwiązywane, mogło być więcej w tym trwogi, ale podejrzewam, że wtedy książka byłaby o wiele dłuższa.

          Ciekawa pozycja, która kreatywnie wpływa na wyobraźnię i pogłębia wiedzę o bogach wiatru, Asteri, Klinei, Polaris - znacie te postacie...? Ja nie, ale po tej lekturze zajrzałam kim byli ci bogowie. Więc jeśli po przeczytaniu książki chcesz zagłębiać temat o danych osobach i rodzą się nowe pytania czy rzeczywiście istnieli w mitologi to czy nie znaczy to, że książka była dobra, bo skłania nas do rozmyślań i poszukiwania odpowiedzi...?  

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Novae Ress
Gdzie można kupić książkę:


  
"W NIEWOLI CIENIA" MONIKA ANNA NEJMAN "W NIEWOLI CIENIA" MONIKA ANNA NEJMAN Reviewed by CzytaDeLiczne on marca 30, 2020 Rating: 5

Brak komentarzy